Mo Farah chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Z pochodzenia Somalijczyk, który wychował się w Wielkiej Brytanii. Wszystkich, którzy chcą poznać jego historię zachęcam do lektury książki „Mo Farah. Siła ambicji”. Odnajdziecie tam wiele ciekawych, zabawnych, ale i poruszających historii z jego życia. Poznacie także sylwetki ludzi, którzy pomogli mu w jego drodze na szczyt.

Nie o tym jednak będzie ten wpis. Chciałbym się bardziej skupić na jego ostatnim rekordzie Europy w półmaratonie w czasie 59:32 oraz całokształcie jego kariery. Jest to niewątpliwie ciekawy temat do dyskusji. Czy Mo Farah poprawił rekord Europy czy Somalii? Jakie są za i przeciw? Co mówią inni zawodnicy? Co jeszcze osiągnął ten zawodnik zarówno na bieżni, jak i na ulicy?

Fabian Roncero były już rekordzista Europy w półmaratonie pyta właśnie czy Mo poprawił rekord Europy czy kraju, w którym się urodził? Dla przypomnienia Fabian pobiegł w 2001 59:52, a Mo w Lizbonie 59:32. To poprawa o 20 sekund. Zawodnik z Hiszpanii zastanawia się czy tak naprawdę wszystkie rekordy Mo od 1500 do półmaratonu powinny być w ogóle uznawane za rekordy Europy? Fabian podkreśla, że dla niego wszystkie dotychczasowe rekordy to dalej rekordy Europejczyków, a nie Kenijczyków, czy zawodników innej narodowości.

mo_farah

Czy można tak oceniać zawodników?

Mo Farah, który zdobył dwa złote medale na 5000 i 10000m podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie mieszka w Europie od 8 roku życia. Jego ojciec urodził się w Wielkiej Brytanii. Mo wielokrotnie podkreślał i podkreśla, że to co robi podczas startów na bieżni oraz biegów ulicznych czyni to dla Wielkiej Brytanii.

44 letni Roncero, który obecnie szkoli młode pokolenie biegaczy, uważa Mo za wielkiego sportowca. Jednak jego zdaniem rekord starego kontynentu powinien w dalszym ciągu należeć do niego, ze względu na to skąd pochodzi. Jak podkreśla, nie ma nic przeciwko Afrykanom. To dzięki nim rośnie konkurencja, poprawiają się czasy biegów. Jednak rekordy Europy powinny mieć swoją specjalną kategorię z uwagi na sytuację, w której na linii startu staje wielu znacjonalizowanych biegaczy z czarnego lądu. Fabian nic nie ma do Mo Faraha, ale mimo wszystko twierdzi, że jego rekord dalej jest aktualny.

Temat powraca. Już kiedyś pisałem o tym na stestuje.pl, o fali biegaczy z Afryki w Polsce. Czy jest to sprawiedliwe czy nie? Myślę, że Roncero może mieć pretensje tylko o to, że komuś, po 14 latach, w końcu udało się poprawić jego rekord. Hiszpan na pewno ma świadomość, że już nigdy sam nie pobiegnie szybciej, ale będzie mu ciężko także wyszkolić takiego zawodnika, który będzie w stanie dorównać zawodnikom spoza Europy. Z racji tego, że coraz częściej mówi się o nas, że jesteśmy globalną wioską będzie coraz ciężej o regulację rekordów, granic, wyników. Co z tym zrobić? Czy Europejczycy powinni mieć swoją specjalną tabelę, do której wpisywane będą czasy także uwzględniające pochodzenie?

mo_farah2

To pytanie zapewne budzi wiele kontrowersji. Może zostawmy ten temat w spokoju i wrócimy do Mo Faraha. Czy można go uznać za jednego z bardziej utalentowanych biegaczy? Czy mimo falstartu w maratonie (2:08:21 – Londyn Maraton 2014) zdoła on uzyskać wartościowy wynik na królewskim dystansie, posiadając tak dobry rezultat w półmaratonie? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi, aż do momentu kolejnego startu w maratonie, na który przyjdzie nam z pewnością trochę poczekać. Dlaczego? Ponieważ trudno przypuszczać, by w roku przedolimpijskim, a już na pewno w roku Igrzysk w Rio, Mo podejmował ryzyko startu na dystansie 42 km 195m. Jednak moim zdaniem, kiedy już ponownie przystąpi do rywalizacji na tym dystansie, to nie będzie miał on większego problemu z tym, aby podołać narzuconym oczekiwaniom przez kibiców, jak i samego siebie. Pokazał to już w Londynie podczas Igrzysk Olimpijskich. Kiedy kilkaset tysięcy oczu oraz miliony przed telewizorami patrzyło na to, co robi na bieżni w trakcie najważniejszych startów. A że jest niesłychanie „zawziętym”, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, lekkoatletą to na pewno będzie walczył do końca.

Ulubiony sprzęt Mo?!

Widzieliście w czym lubi biegać? Na pewno jest on związany mocno z firmą Nike oraz Oregon Projekt, który coraz mocniej wchodzi ze swoją kolekcją na rynek. Mo ma do wyboru tak naprawdę wszystkie produkty od firmy Nike, ale chyba upodobał sobie takie buty jak Pegasusy, Nike LT 2 lub Zoom Elite. Dodatkowo Farah posiada w swojej kolekcji kilka, jak nie kilkanaście par kolców, które na pewno wykonane są na specjalne wymagania zawodnika. Wszystko to pozwala mu na pewno na osiągnięcie dobrych wyników i na komfort treningu.

mo_farah

mo_farah3

Być tak dobrym jak Kenenisa Bekele

Czy Mo powinien czerpać wzorce od jednego z najlepszych biegaczy długodystansowych świata? Wielokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich przerzucił się na ulicę i zaczął biegać dłuższe dystanse. Jego rekord życiowy 2:05:04 jest imponujący, ale pewnie niezadowalający ze względu na to, że chciał on poprawić Rekord Świata. Przypomnijmy PB Kenisy w półmaratonie 1:02:12 natomiast Mo 59:32. Różnica czasu jest bardzo duża, a jednak to Bekele jest o prawie 3 minuty lepszy od Faraha w maratonie. Czy Mo robi coś źle i nie tak, czy to proces długofalowego treningu? O tym pewnie przekonamy się całkiem niedługo, choć na przeszkodzie mogą stać Igrzyska Olimpijskie, które są już w 2016 roku w Brazylii. Może Mo zdecyduje się startować powiedzmy na 5000, 10000 i w maratonie, jak sądzicie? Gdyby jeszcze ustrzelił wszędzie złote medale to byłby wyniesiony na wyżyny przez Brytyjczyków. Czy mu się to uda? O tym pewnie przekonamy się już niedługo.

Największe sukcesy Mo

Mo na swoim koncie ma bardzo dużo sukcesów.  Farah wygrał nie jeden bieg, choć na biegach ulicznych nie pokazuje się aż tak często, jak chcieliby tego kibice. Niemniej jednak jego największymi sukcesami są:

  • 2010 rok Mistrzostwa Europy w Barcelonie – 1 miejsce na 10000 i 5000m
  • 2011 rok Mistrzostwa Świata w Deagu – 1 m na 5000m i 2 m na 10000m
  • 2012 rok Mistrzostwa Europy w Helsinkach – 1 m na 5000m
  • 2012 rok Igrzyska Olimpijskie w Londynie (przed własną publicznością) – 1 miejsce na 10000 i 5000m
  • 2013 rok Mistrzostwa Świata w Moskwie – 1 miejsce na 10000 i 5000m (powtórka z Londynu)
  • 2014 rok Mistrzostwa Europy w Zurichu – 1 miejsce na 10000 i 5000m

Rekordy życiowe:

  • bieg na 1500 metrów – 3:28,81 (2013) rekord Europy
  • bieg na 2 mile – 8:07,85 (2014) rekord Europy
  • bieg na 5000 metrów – 12:53,11 (2011) rekord Wielkiej Brytanii
  • bieg na 10 000 metrów – 26:46,57 (2011) rekord Europy
  • bieg na 5 kilometrów – 13:30 (2006) rekord Wielkiej Brytanii
  • bieg na 10 kilometrów – 27:44 (2010) rekord Wielkiej Brytanii
  • półmaraton – 59:32 (2015) rekord Europy
  • maraton – 2:08:21 (2014)

Jak widać Mo Farah dominuje od 3 lat, wszystkie największe imprezy lekkoatletyczne w Europie i na świecie. Jest to talent z olbrzymimi możliwościami i aspiracjami. Na pewno będzie chciał w Brazylii powtórzyć swoje sukcesy z Londynu. Czy mu się to uda? Ja trzymam za niego mocno kciuki i chciałbym, aby udało mu się powtórzyć wyczyn z Londynu.

Przeczytajcie także:

Co jest ważniejsze zdrowy rozum czy dobre buty do biegania?

Wywiad z Dmytro Baranovskyy cz. 1

Wywiad z Dmytro Baranovskyy cz. 2

Wygraj pakiet na Orlen Warsaw Marathon

Plusy biegania po schodach