Nim przejdziemy do jakiegokolwiek testu chciałbym Wam powiedzieć kilka słów na temat bielizny do biegania. Na pewno jest to moja subiektywna ocena, a nie artykuł sponsorowany. Ogólnie do tematu bielizny dla biegaczy, sportowców podchodziłem dość sceptycznie. Nie mówiąc już o produktach Crafta. Powiem szczerze, że nigdy  nie byłem przekonany do tego typu rozwiązań. Wychodząc na trening w zimą najczęściej zakładałem: koszulkę z krótkim rękawkiem, bluzę i kurtkę (cienka bądź grubsza) w zależności od temperatury.

Spróbuj czegoś nowego.

Pracując w sklepbiegacza i będąc cały czas związany z bieganiem, w końcu przyszedł moment na szkolenie właśnie z przedstawicielami firmy Craft – uznanego dystrybutora bielizny dla biegaczy i sportowców. Specjalizują się w narciarstwie, ale widząc potencjał rynku, zainteresowali się także bieganiem czy kolarstwem i innymi sportami. Na szkoleniu otrzymaliśmy właśnie produkty do testów.

Trudne początki

W zeszłym roku też otrzymałem taką bieliznę, ale jakoś nikt mi nie wytłumaczył do końca jak z tego korzystać albo ja nie słuchałem jak ktoś mówił. Tym razem na szkoleniu wypytałem o wszystko, jak to nosić, kiedy zakładać, jaki produkt wybrać, aby nie było tak, że albo pocę się albo coś mi przeszkadza w tracie biegu. Nasz prelegent rzeczowo rozwiał moje wątpliwości, przedstawił tabelki powiedział co i jak jest zbudowane oraz jak działa. Z taką  mogłem powoli rozpocząć testy. Mamy zmienną pogodę, raz jest ciepło raz zimno, czasami pada deszcz i często wieje zimny wiatr. Dobre warunki na sprawdzenie sprzętu.

craft-bielizna

Dlaczego w ogóle bielizna?

Pewnie każdy zadaje sobie to pytanie. Czy w ogóle jest mi potrzebna  i czy ją wykorzystam? Jak już pisałem sam byłem nastawiony do tego jak pies do jeża. Craft i żadna inna firma jakoś do mnie nie przemawiała. Po co wydawać pieniądze, czy w ogóle wykorzystamy taki sprzęt i czy będzie on tylko do sezonowego użytku? Już spieszę z odpowiedzią. Bielizna, inaczej niż koszulki, musi dolegać do ciała, opinać nasze ciało niczym rękawiczka rękę. Wszystko musi być dobrze dopasowane. W tym momencie bielizna tworzy tak zwaną drugą skórę, która ma ochronić nasze ciało przed wilgocią, przegrzaniem, przeziębieniem oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Nie możesz ubrać bielizny na koszulkę, gdyż wtedy niestety nie spełni swoich funkcji. Przekonałem się o tym dobitnie źle zakładając wersję koszulki z windstoperem z Crafta. Do tego ciepła bluza i kurta… Szedłem na trening i wracałem jak szczur – mokry i z dyskomfortem. Dopiero po instruktarzu zrozumiałem co robiłem źle.

Poniżej zdjęcie jak wybrać odpowiednią warstwę pierwszą. Podaje to na przykładzie Crafta bo mają taką fajną grafikę. Jednocześnie uważam, że do szczęścia wystarczy już jeden produkt, który spokojnie będzie można wykorzystać w wielu sytuacjach. Niemniej jednak zobaczcie:

craft

craft2

Jak widzicie wraz ze spadkiem temperatury możemy wybrać inny rodzaj bielizny. Wiadomo każda z nich różni się technologią, ułożeniem włókien, wykończeniem i ceną.

Be Active Extreme

To pierwsza pozycja, która wpadła mi do testów. Koszulka wykonana jest z dwóch włókien Coolmax, które mają za zadanie szybko wytransportować wilgoć oraz z włókien Thermolite, które nie pozwalają wychłodzić organizmu (umiejscowione na zewnętrznej stronie materiału). Craft gwarantuje, że to połączenie daje idealne możliwości do treningów w różnych warunkach. Według znalezionych informacji możemy z niej korzystać od +10 do -25 stopni. Szeroki i bardzo uniwersalny wachlarz.

Moje testy

Zacznę od minusów. Koszulka lubi się zaciągać, wystarczą szorstkie, nienasmarowane ręce i niestety przez przypadek możemy mieć zadziora na świeżo kupionej koszulce. Dodatkowo otwór na głowę jest dość wąski albo moja głowa jest taka duża, przez co ciężko jest ją wkładać, ale z drugiej strony powinna ona mocno dolegać żeby pod szyją nie wpadało zimne powietrze. Co mi się spodobało? Na pewno to, że rozmiar S fajnie przylega do ciała, koszulka jest obcisła, ale nie krępuje ruchów i pozwala na swobodę. Jest to dla mnie ważne szczególnie przy prowadzeniu treningów wtedy kiedy muszę prezentować różnego rodzaju ćwiczenia. Dodatkowo o wiele dłuższy tył nie pozwala na to, żeby przewiało nam nerki. Po wyjęciu koszulki z pudełka zaskoczyła mnie jej lekkość, praktycznie też nie czuć jej na skórze.

Użytkowanie

No i zacząłem. Myślę sobie posłucham tego, czego nauczyłem się na szkoleniu i zakładam tylko bieliznę i lecę (+5 stopni) przypomnę że jestem strasznym zmarzluchem i marznę na treningu. Przez pierwszy kilometr jest mi zimno, ale po chwili organizm się rozgrzewa i jest mi naprawdę komfortowo. Nie czuję zimna ani jakiegoś dyskomfortu. Wstaje jesienne słońce więcej napawam się podczas spokojnego wybiegania pięknym widokiem. Jestem w sumie pozytywnie zaskoczony, że taka szmatka jest w stanie podołać ogrzaniu takiego zmarzlucha jak ja! Autentyczny szok. Po treningu wracam do domu, mam problemy ze zdjęciem bielizny dotykam jej i nie jest bardzo mokra. Wieszam na suszarce i po około godzinie jest praktycznie sucha. Zakładam i nie czuć, żeby była przed chwilą noszona. Szybkość wysychania jest imponująca. Jeśli 2 godziny przed treningiem przypomni się Wam, że mieliście ją wyprać to spokojnie zdąży jeszcze wyschnąć.

Musicie jednak pamiętać o prawidłowym  noszeniu. Nie możecie nałożyć na to jeszcze dwóch warstw, bo wtedy zapocicie się i nic z tego nie będzie. Moje niezadowolenie wynikało tylko i wyłącznie z błędów, które popełniałem. Myślę, że przyda się ona nawet na narty, piłkę nożną czy na rower (gdy nie jest jeszcze bardzo zimno).

Be Active Extreme WindStopper

Tę koszulkę mam już od dłuższego czasu i też nie używałem jej poprawnie, a szkoda. W tym modelu mamy podobne materiały jak wyżej, ale w przedniej części i na barkach dodany został windblock Gore. Dobrze spisujący się przede wszystkim w wietrzne i zimowe dni.

Moje testy Craft

Tu znowu biję się w pierś, bo źle nosiłem tę bieliznę. Po prostu zakładałem na siebie zbyt dużo warstw, pociłem się strasznie i zamiast komfortu uzyskiwałem efekt spocenia. Koszulka leżała przez dłuższy czas nieużywana. Jak wiecie jestem zmarzluchem. Podczas szkolenia z Nike w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej zakładałem ją na wieczór, na to ciepła bluza i tak jak było mi zimno to czułem przyjemne ciepło.

Lubię zakładać tę koszulkę szczególnie na treningi techniczne, kiedy moja grupa ćwiczy, rusza się, a ja ich obserwuję. Wtedy mimo rozgrzewki i wcześniejszego biegu nie czuję zimna i nie boję się o jakieś przeziębienie. Gore, które jest pociągnięte aż na ramiona sprawia, że nawet jak stoisz bez ruchu nie marzniesz. Sprawdzałem koszulkę także przy przymrozkach, które niedawno były. -2 stopiie, a ja tylko w tym i lekki t-shirt. Jakie zdziwienie, gdy jest mi ciepło i komfortowo, sami musielibyście to zobaczyć na własne oczy, żeby uwierzyć. Myślę, że przy -15 mógłbym założyć tylko bluzę i iść spokojnie na wybieganie. Z czystym sumieniem polecam tę bluzę narciarzom, rowerzystom. Chroni ona genialnie przed zimnym wiatrem. Nie ma szans na to, że nas wychłodzi. Co prawda Gore odprowadza trochę słabiej pot i zawsze do domu wrócimy z mokrą plamą na klacie, ale mimo wszystko nie zmarzniemy.

craft-bielizna

Oferta Craft

Myślę, że jest ona szeroka, gdyż mają oni jeszcze wszystko wersji Warm. Z nowości znajdziemy całą wersję drugich warstw z kolekcji run oraz czapki i rękawiczki w wersji z Gore lub nie. Oferta jest naprawdę bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Czy Craft jest lepszy od innych? Tego nie wiem, bo nie testowałem nigdy Odlo, X-bionica czy innych firm, które specjalizują się w tej dziedzinie. To co mnie zadowala nie wiem czy zadowoli Was. Na pewno ważny jest instruktarz i to abyśmy wiedzieli jak to tak naprawdę nosić.

Podsumowanie

Po tym jak dowiedziałem się jak prawidłowo używać bielizny i jak to przetestować, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z przebiegu testów. Myślałem, że będzie podobnie jak za pierwszym podejściem, a tu jednak okazało się, że poszło inaczej. Jak każdy produkt posiada on jakieś swoje mankamenty, ale ma też dużo korzyści, które pozwolą nam trenować w o wiele większym komforcie. Teraz trening przy -15 stopniach to moim zdaniem nie będzie żadne wyzwanie. Jeśli będzie wiał wiatr to także nie muszę się martwić. Gdy mamy taką pogodę przejściową mogę spokojnie założyć wersję koszulki bez Gore. Myślę, że dobre podejście i wiedza pozwalają nam w 100% wycisnąć zakupiony sprzęt. Warto wiedzieć jak nosić taką bieliznę i czego tak naprawdę się od niej spodziewać, aby później przypadkiem się nie zawieść. Tyle ode mnie mam nadzieję, że Wam pomogłem! Czekam także na Wasze odczucia, spostrzeżenia i komentarze!

Plan treningowy dla początkujących 

Buty do biegania Nike

Nim przejdziemy do jakiegokolwiek testu chciałbym Wam powiedzieć kilka słów na temat bielizny do biegania. Na pewno jest to moja subiektywna ocena, a nie artykuł sponsorowany. Ogólnie do tematu bielizny dla biegaczy, sportowców podchodziłem dość sceptycznie. Nie mówiąc już o produktach Crafta. Powiem szczerze, że nigdy  nie byłem przekonany do tego typu rozwiązań. Wychodząc na trening w zimą najczęściej zakładałem: koszulkę z krótkim rękawkiem, bluzę i kurtkę (cienka bądź grubsza) w zależności od temperatury. Spróbuj czegoś nowego. Pracując w sklepbiegacza i będąc cały czas związany z bieganiem, w końcu przyszedł moment na szkolenie właśnie z przedstawicielami firmy Craft - uznanego dystrybutora bielizny dla biegaczy i sportowców. Specjalizują się w narciarstwie, ale widząc potencjał rynku, zainteresowali się także bieganiem czy kolarstwem i innymi sportami. Na szkoleniu otrzymaliśmy właśnie produkty do testów. Trudne początki W zeszłym roku też otrzymałem taką bieliznę, ale jakoś nikt mi nie wytłumaczył do końca jak z tego korzystać albo ja nie słuchałem jak ktoś mówił. Tym razem na szkoleniu wypytałem o wszystko, jak to nosić, kiedy zakładać, jaki produkt wybrać, aby nie było tak, że albo pocę się albo coś mi przeszkadza w tracie biegu. Nasz prelegent rzeczowo rozwiał moje wątpliwości, przedstawił tabelki powiedział co i jak jest zbudowane oraz jak działa. Z taką  mogłem powoli rozpocząć testy. Mamy zmienną pogodę, raz jest ciepło raz zimno, czasami pada deszcz i często wieje zimny wiatr. Dobre warunki na sprawdzenie sprzętu. Dlaczego w ogóle bielizna? Pewnie każdy zadaje sobie to pytanie. Czy w ogóle jest mi potrzebna  i czy ją wykorzystam? Jak już pisałem sam byłem nastawiony do tego jak pies do jeża. Craft i żadna inna firma jakoś do mnie nie przemawiała. Po co wydawać pieniądze, czy w ogóle wykorzystamy taki sprzęt i czy będzie on tylko do sezonowego użytku? Już spieszę z odpowiedzią. Bielizna, inaczej niż koszulki, musi dolegać do ciała, opinać nasze ciało niczym rękawiczka rękę. Wszystko musi być dobrze dopasowane. W tym momencie bielizna tworzy tak zwaną drugą skórę, która ma ochronić nasze ciało przed wilgocią, przegrzaniem, przeziębieniem oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Nie możesz ubrać bielizny na koszulkę, gdyż wtedy niestety nie spełni swoich funkcji. Przekonałem się o tym dobitnie źle zakładając wersję koszulki z windstoperem z Crafta. Do tego ciepła bluza i kurta… Szedłem na trening i wracałem jak szczur – mokry i z dyskomfortem. Dopiero po instruktarzu zrozumiałem co robiłem źle. Poniżej zdjęcie jak wybrać odpowiednią warstwę pierwszą. Podaje to na przykładzie Crafta bo mają taką fajną grafikę. Jednocześnie uważam, że do szczęścia wystarczy już jeden produkt, który spokojnie będzie można wykorzystać w wielu sytuacjach. Niemniej jednak zobaczcie: Jak widzicie wraz ze spadkiem temperatury możemy wybrać inny rodzaj bielizny. Wiadomo każda z nich różni się technologią, ułożeniem włókien, wykończeniem i ceną. Be Active Extreme To pierwsza pozycja, która wpadła mi do testów. Koszulka wykonana jest z dwóch włókien Coolmax, które mają za zadanie szybko wytransportować wilgoć oraz z włókien Thermolite, które nie pozwalają wychłodzić organizmu (umiejscowione na zewnętrznej stronie materiału). Craft gwarantuje, że to połączenie daje idealne możliwości do treningów w różnych warunkach.…

Ocena

Zastosowanie (sporty) - 9
Jakość - 7.5
Wygląd - 7.5
Funkcjonalość - 10

8.5

Jak każdy produkt posiada on jakieś swoje mankamenty, ale ma też dużo korzyści, które pozwolą nam trenować w o wiele większym komforcie.

User Rating: 2.45 ( 4 votes)
9